česky deutsch polski

Osečná  

Vesnice roku 2001 Libereckého kraje

 

Město Osečná

město Osečná Město Osečná (německy Oschitz) bylo založeno pravděpodobně některým Vartenberkem v první polovině 13. století na zemské obchodní stezce mezi Českým Dubem a hradem Děvínem.

Osečná při říčce Ploučnici bylo městečko obklopené mokrými loukami a hojnými lesy. Při jeho zakládání bylo zapotřebí část lesa osekati (odstraniti). Odtud také původ jeho pojmenování.

Město Osečná leží na 50°42' severní šířky a asi 14°55' východní délky ve výši 379 m nad mořem na jižní straně Ještědského pohoří a na pokraji Ralské pahorkatiny. Město má rozlohu 2806,25 ha na katastrálních územích Osečná, Lázně Kundratice, Druzcov, Kotel, Chrastná, Zábrdí a Vlachové. Město má 1 165 trvale žijících obyvatel, ale od května do října se zvýší jejich počet o cca 2 500 (chalupáři, lázeňští hosté, rekreanti…). Ekonomicky činná je asi ⅓ obyvatel, která pracuje buď ve městě nebo dojíždí za prací do Liberce či Stráže pod Ralskem. Ve městě je a , pošta, lékárna, praktický, dětský a zubní lékař. Z obchodní sítě a služeb zde působí cukrář a 2 obchody se smíšeným zbožím. Dále prodejna upomínkových předmětů s výrobnou, kadeřnictví, 3 restaurace, 3 penziony a 1 rekreační středisko. Ve městě není průmyslová výroba. Dopravní obslužnost zajišťuje ČSAD a. s. Liberec ve směru na Český Dub, Hodkovice nad Mohelkou, Liberec a Stráž pod Ralskem. Nejbližší železniční stanice je vzdálena 8 km v obci Křížany.

město Osečná Město se rozkládá na úpatí Ještědského pohoří a na pokraji Ralské pahorkatiny. Vedle lesů, luk a pastvin jsou zde rybníky Jenišovský, Mlékárenský, Kočvarův, Lázeňský a Chrastenský. Městem protéká řeka Ploučnice, která pramení severně od města u Jenišovského rybníka. Druzcovem protéká Druzcovský potok a Zábrdím říčka Zábrdka. Spádovou oblastí pro Osečnou je Liberec.


Motto: „Osečná - malebné lázeňské městečko Podještědí"


Město Osečná je členem:

logo MPodralsko Dobrovolného svazku obcí Mikroregionu Podralsko

logo MPodjestedi DMO Lužické a Žitavské hory

logo SMOCR Sdružení obcí Libereckého kraje

logo SMOCR Svazu měst a obcí ČR

logo SLMCR Sdružení lázeňských míst ČR

logo Euroregionu Nisa Euroregionu Nisa – Neisse – Nysa


Znak a prapor

Znak
v červeném štítě korunovaná hlava gryfa se zlatou zbrojí
Prapor
červený list s bílou hlavou gryfa se zlatou zbrojí a korunou

Znak a prapor osečné


Mapa

Odkaz na podrobnější mapu


město Osečná

Copyright © 2000-2022, Městský úřad Osečná. Všechna práva vyhrazena. Webmaster: Jiří Hauzer.
Vytvořil rarouš.webdesign, postaveno na redakčním systému Gryphoon.